(a.) Matěj Maxmilián Jodl – osobnost barokních Velvar. Patrně rodák ze Šlapanic (* 1650), studoval v letech 1668–1672 v koleji piaristů ve Slaném; děkanem ve Velvarech od 7. 12. 1680, kam přišel z Plzně. Na Velvarsku rozšířil úctu k patronu rolníků sv. Izidorovi, jehož oltář byl zřízen koncem 17. století v hřbitovním kostele sv. Jiří. V roce 1690 mu povolila konzistoř zřízení oltáře sv. Judy Tadeáše, který byl posvěcen v r. 1703; stavebník velvarského děkanství, za jeho působení přestavba kostela sv. Kateřiny, obnova kostela Všech svatých v Malovarech, v roce 1695 dal opravit kostel sv. Barbory v Nabdíně. V roce 1714 dal postavit kapli sv. Trojice u studánky Svěcenky. Po 18 let zastával funkci vikáře okresu slánského. Zemřel 26. 10. 1719, je pochován v hrobce kostela sv. Kateřiny ve Velvarech.
(b.) Budova děkanství ve Velvarech (čp. 198). Podle rozhodnutí městské rady 9. března 1700 se stavělo po předložení náčrtu Jan Šimona Panetia (Pánka) z Nového Města. Objekt definitivně prý dokončen až okolo roku 1717; sice jej podstatně upravili v roce 1862 do současné podoby, ale původní dispoziční řešení a některé prostory v přízemí zůstaly. Barokní průčelí při přestavbě zaniklo, původní sochy sv. Judy a sv. Šimona (?) však byly zasazeny opět do nároží patra. V budově se nacházela dříve kolekce portrétů velvarských děkanů, několik z nich bylo v letech 1997, 1998 restaurováno. Portréty Matěje Maxmiliána Jodla a Maxmiliána Adama Lodinského jsou nejhodnotnějšími barokními podobiznami v regionu; při přednášce prezentována náročná oprava zanikajícího plátna s Josefem Janem Galašem.
(c.) Regotizace kostela sv. Kateřiny ve Velvarech v letech 1905–1906. Středověký kostel sv. Kateřiny upravený podle návrhu Pavla Ignáce Bayera v roce 1701 i přes dílčí opravy přece jen chátral a navíc se dostal jeho částečný barokní překryv do kolize s tehdejším estetickým vkusem – barokní úpravy byly hodnoceny jako degradující a „neslohové“. Na stavebním úřadu se zachovala část korespondence (1898) s názory architektů a památkářů té doby, ze které vyplývá tehdejší situace a cíl opravy. Ke stavu kostela se jako první vyjádřil a směr obnovy navrhl architekt Jan Vejrych, nicméně „projekt restaurování“ zadalo město zkušenému Rudolfu Vomáčkovi.
(e.) Zaniklý barokní interiér kostel sv. Jiří. Řada vloupání do kostela zapříčinila postupný zánik barokního zařízení. V podstatě zničena byla práce řezbáře Jana Jakuba Harschera z roku 1699 – mohutný rozvilinový hlavní oltář. Před rokem 1703 na něj zavěsili obraz sv. Jiří a v nástavci sv. Archanděla Michaela, v roce 1761 se píše v inventáři o nových obrazech sv. Jiří a sv. Michaela, a to patrně od Josefa Dittmanna, štafíře a malíře z Mostu. Kolem roku 2000 byl oltář zloději stržen a roztříštil se na kusy; následně ze zbytků jako „puzzle“ byla architektura rekonstruována akad. soch. Jiřím Štorkem. Při poničení památky byl odcizen oltářní obraz sv. Michaela. Odcizen byl také oltářní obraz sv. Isidora – cenná památka upomínající na rozvoj raně barokního poutního místa v Budenicích, z místa odkud pocházel velvarský děkan Matěj Maxmilián Jodl.
(f.) Panská hospoda (čp. 10). Původně renesanční a v baroku zcela přestavěná architektura pražským stavitele B. I. Bayerem (1696–1698) s dominantním umístěním na náměstí (místo spojené s písní Ó Velvary, ó Velvary, kde jsou mé tolary). Při přednášce naznačena dispozice architektury, klenuté místnosti v přízemí – průjezd do dvora. V patře komunikace po pavlači. Zmíněn pobyt malíře Tomáše Vosolsobě (* 1937, † 2011), který se v roce 2000 vrátil do České republiky a natrvalo se zde usadil, pochován na hřbitově ve Velvarech. Jeho výtvarné dílo v budově po jeho smrti vystavené (Galerie Tomáše Vosolsobě) vytvářelo společně se starobylými památkami ve Velvarech jedinečné výtvarné prostředí, které přitahovalo do města řadu zájemců i o novější umění.
(g.) Mariánské sousoší (1716–1719). V kronice se uvádí, že bylo vyzdviženo … skrze kameníka Antonína Falkeho a řezbáře Františka Zallingera (Tollingera) z města Litoměřice… Dodnes nám připomíná morovou epidemii v roce 1713, která město tvrdě postihla. Mariánská statue vyrostla jako výraz prosby k odvrácení od moru, hladu a války z darů dobrodinců na základě rozhodnutí rady města (1715). A Velvarští ji „symbolicky“ vztyčili na místě, kde před tím stály masné krámy vystavěné v roce 1693. Vedle znamenité práce sochaře v postavách světců – sv. Šebestiána, sv. Václava, sv. Prokopa a sv. Floriána – je tento artefakt jedinečným příkladem převedení modlitby loretánských litanií do výtvarné podoby ve formě andělů nesoucích atributy jednotlivých loretánských invokací, přičemž vše vrcholí Pannou Marií (Immaculatou). Zasvěcení proti morové nákaze vedle obvyklého ochránce sv. Šebestiána podtrhuje reliéf sv. Rozálie ve spodní části nad menzou pro celebrování mše svaté.
(h.) Velvarská Svěcenka – kaple u studánky pod Radovičem. Vystavěna za děkana P. Matěje Maxmiliána Jodla nákladem Rudolfa Kaviky z Birkenthalu (1714). Ke kapli a studánce se chodilo procesím z města o křížových dnech – tzn. tři poslední dny před Nanebevstoupením Páně – vlály korouhve, v čele šel předzpěvák, zpívaly se litanie ... prosby o dobrou úrodu, odvrácení válek, moru atd. Tato tradice byla ve Velvarech ještě v polovině 19. století velmi živá, proto P. Václav Vaněk dal kapli opravit (obnova malby, 1840) a později se přičinil o zaklenutí studánky. (N 50°16.67057', E 14°15.29852).
K zapamatování • osobnost velvarského baroku – děkan Matěj Maxmilián Jodl • obrazová galerie velvarských děkanů • dílo sochaře Eustacha Střebského ve Velvarech • mariánské sousoší (1716–1719) a jeho ikonografie • studánka Svěcenka a kaple Nejsvětější Trojice pod Radovičem •
P. S. Podklady – prezentace přednášky, „obrazové skriptum“ a další studijní podklady – budou posluchačům zaslány e-mailem.