Neznámý pražský malíř, Sv. Dorota, z oltáře sv. Františka Saleského, kostel v Dřetovicích |
(a) Kostel sv. Jiří nad Libušínem. Zmínka o archeologických průzkumech (opevnění, publikace Zdeňka Váni, Přemyslovský Libušín, Academia, Praha 1973). Předpokládá se, že na libušínském hradišti stál již v 10. / 11. století kostel sv. Jiří – patron opevněných míst, libušínské hradiště plnilo obrannou úlohu (!). Pozornost byla věnována interiéru kostela – gotická žebrová klenba kněžiště, ta patrně vznikla pod patronací benediktinů ostrovského kláštera. V jejich držení byl Libušín a další obce v okolí (proboštství ostrovských benediktinů u kostela sv. Gotharda v Slaném). Otázka sedile v kněžišti – hypoteticky se dá uvažovat o výklenku pro Boží hrob – analogie Majdalena u Třeboně, kostel sv. Maří Magdaleny. Oltář s obrazem sv. Jiří Drakobijce z roku 1683 – snad symbolická objednávka patrona kostela Bernarda Ignáce z Martinic po vítězné bitvě nad Turky u Vídně v září 1683. Oltářní obraz odcizen v roce 1991; výzdoba kazatelny – cyklus evangelistů, jejich ikonografie.
(b) Děkanský kříž u Libušína (GPS – 50.1572072N, 14.0312058E). Zakreslen již na vojenském mapování z konce 18. století; na indikační skice stabilního katastru pomístní název – U Děkanského kříže. Úloha křížů při liturgii prosebných procesí a křížových dnů, na konci minulého roku se kříž skácel, letos za pomoci města Libušín obnoven jak kříž, tak malba korpusu ukřižovaného Krista.
(c) Kostel sv. Václava v Dřetovicích. Původně farní zaniklé obce Kralovice. Architektonický vývoj – nejstarší část románská loď (kvádříkové zdivo), kněžiště novější (gotické?), později přistavěna barokní věž s kasulovými okny. Cenné renesanční náhrobníky Pětipeských (1581, 1591 – heraldická výzdoba).
(d) Obraz sv. Františka Saleského. V roce 1991 byl při loupeži v dřetovickém kostele vážně poškozen. Při jeho restaurování v roce 1993 se odhalily další okolnosti vzniku oltáře. Ten podle nápisu na rubu originálního plátna dal v roce 1685 zhotovit Maxmilián Ras na památku své zesnulé matky Doroty – plátno se sv. Dorotou bylo umístěno v nástavci oltáře. Jedná se o znamenité barokní dílo neznámého – patrně pražského malíře – druhé poloviny 17. století. Tématem obrazu je posvátný okamžik, kdy se sv. František Saleský stává terciářem řádu pavlánů (podle tradice tohoto řádu prý nejvýznamnějším). Malíř zde vycházel patrně z nějaké dobové grafické předlohy, výtvarnou obdobu jsme zatím ve fondu českého barokního umění nenalezli. Zajímavá je i symbolika – zářící kotouč nad postavou sv. Františka z Pauly, s nápisem AMOVR, který připomíná zásadní dílo sv. Františka Saleského --- TRAITE DE L'AMOUR DE DIEU (1616) --- (POJEDNÁNÍ O LÁSCE K BOHU), které je jedním z vrcholných děl francouzské mystické literatury 17. věku. Pozoruhodný je také nápis v knize života sv. Františka Saleského, kterou drží andílek ve spodní části, v české barokní tvorbě jde nikoliv o obvyklý latinský, německý nebo český text, ale o ojedinělý francouzský – Vise Jesus du quel la mort monstra combien l'amour est fort (Hleďme na Ježíše, jehož smrt ukazuje, jak silná je láska). A tak starý obraz „promluvil“ o svém vzniku (votivní obraz Maxmiliána Rase – vzpomínka na zesnulou matku), původu (kostel sv. Salvátora u zrušeného kláštera pavlánů v Praze), o umu neznámého pražského malíře, o bystrém a obětavém světci sv. Františku Saleském, význačném představiteli evropské kultury.
(e) Kostel sv. Lukáše ve Svárově. V jádře raně středověká památka (románská věž, kvádříkové zdivo). Studie Ing. arch. Evy Volfové – otázka románské apsidy. Umělecké zařízení kostela – hlavní oltářní architektura pochází z klášterního kostela bosých augustiniánů v Praze na Zderaze, původně oltář nesl obraz sv. Jana Nepomuckého, po zrušení kláštera získán do Svárova a zhotoven nový obraz sv. Lukáše od malíře Kuntze v roce 1790. Po roce 1990 kostel cílem rozsáhlé loupeže – zapálení oltáře a jeho zánik (zůstala jen oltářní menza s motivem umučení sv. Jana Nepomuckého). Dále byla věnována pozornost mariánskému oltáři s obrazem Panny Marie Ochranitelky, která pod svým pláštěm chrání světce a světice – v první řadě vyobrazena skupina Čtrnácti svatých pomocníků v nouzi. Zmínka o nových vitrážích (Milan Knížák a Milan Perič).K zapamatování • kostel sv. Jiří v Libušíně, jeho kněžiště a hlavní oltářní obraz z roku 1683 • kostel sv. Václava v Dřetovicích (ze skupiny raně středověkých kostelů v regionu) • obraz sv. Františka Saleského, prvotně v konventním kostele paulánů v Praze (sv. Salvátor), ojedinělé zobrazení světce v širokém regionu • kostel sv. Lukáše ve Svárově, raně středověká památka, původně bohatá umělecká výzdoba – hlavní oltář, ikonografie 14 svatých pomocníků v nouzi.
P. S. Podklady – prezentace přednášky, „obrazové skriptum“ a další studijní podklady – budou posluchačům zaslány e-mailem.